112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ BAŞHEKİMLİĞİ

Hastanın Sağlık Durumu Hakkında Bilgilendirme

Ambulans ekibi acil bir hastanın nakli ve müdahalesi sırasında, hastanın acil müdahalesi ile ilgili yapılması gerekenler yapıldıktan sonra, hasta bilinçli ise hastanın kendisine, bilinçli değilse yakınına, hastanın tıbbi durumu ve yapılan müdahale hakkında ambulans ekip sorumlusu tarafından kısa bilgilendirme yapılır.


Acil Olarak Nakledilen Hastanın Eşyalarının Korunması

Acil olarak nakli yapılan hastanın yalnız olması ve özel eşyalarına (kimlik, cüzdan, telefon, para ve ziynet eşyaları vb.) sahip olamaması durumu söz konusu olduğunda nakli gerçekleştiren ambulans ekibi hastanın üzerindeki özel eşyalarını koruma altına alır, eşyaları tutanak şeklinde bir forma kaydederek, eşyaları ağzı kapanabilen bir torbaya koyar. Hasta hastane acil servisine teslim edildikten sonra, bu tutanak ve hastanın eşyaları hastanede görevli emniyet görevlisine yada emniyet görevlisi yoksa hastane personeline imzalatılarak bir nüshası ambulans ekibinde kalacak şekilde teslim edilir.


112 Ambulans Hizmeti Ücretli midir?

ÜCRETSİZDİR. Yüzoniki ambulans hizmeti devletimizin siz vatandaşlarımıza verdiği temel sağlık hizmetidir ve hiçbir şekilde sizden ücret talep edilmez. Hatta cep, ev, iş ya da ankesörlü telefonlardan bile ücretsiz ve kontörsüz olarak arayabilirsiniz.


112 Ambulansları Hangi Satlerde ve Günlerde Çalışır?

112(Yüzoniki) ambulansları yılın her günü ve günün her saati çalışır. Herhangi bir ambulans bir hastaya ya da yaralıya gönderildiğinde o ambulanstaki sağlık ekibi gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur demeden araç yolu olsun ya da olmasın o hastaya ulaşmak mecburiyetindedir.


112 Nasıl Bir Çalışma Sistemine Sahip?

Ambulans ekiplerimiz 24 saat üzerinden çalışır. Nöbetleri sabah saat 08.00’de başlar ve bir sonraki günün sabahına kadar sürer.Bu 24 saatlik süre içersinde nöbetçi sağlık çalışanları hem ambulansın mekanik hem de hasta kabininde kullanılan ilaçlar, serumlar, tıbbi ve elektronik malzemeyi temiz ve çalışır durumda tutmak zorundadır. Herhangi bir arıza ya da eksik tespit edilirse derhal yenisiyle değiştirilir.


112 Aradığımda Operatöre Ne Diyeceğim?

 1. 112 arandığında telefonun diğer tarafında direkt sağlık operatörü size yanıt verir. Sakin olun ve aşağıdaki adımları takip edin ve bu adımları şu anda okumakla kalmayıp ezberlemeye çalışın.
 2. Kendi ADINIZI VE SOYADINIZI söyledikten sonra NEREDEN ARADIĞINIZI söyleyin.
 3. Karşılaştığınız sizin ya da yardıma muhtaç kişinin ACİL SAĞLIK SORUNUNU anlatın. Birisi mi düştü? Bayıldı mı? Kaza mı oldu? Nefes mi almıyor? Şiddetli kanaması mı var? Silahlı yaralanma mı oldu? Boğuldu mu? Etrafınızdaki insanlar toplu halde kusmaya, bayılmaya ya da öksürmeye mi başladı? Bunlar gibi net ifadeler kullanmaya çalışın.
 4. BU DAKİKADAN İTİBAREN KOMUTA MERKEZİMİZ SİZE EN YAKIN AMBULANSI TARAFINIZA YÖNLENDİRECEKTİR.
 5. YARALI YA DA HASTA SAYISINI söyleyin. Zira bu bilgi daha fazla ambulansın yaralılara ulaşmasını sağlar.
 6. Adres bilgisini detaylı verin. Posta adresinin yanı sıra bulunduğunuz mevkiiyi tam olarak gösterebilecek okul, cami, karakol, büyük marketler, belirli kavşaklar ya da yol ağızlarını belirten açık adres verin.
 7. Emin değilseniz tahmin yürütmeyin. Hastalık ya da yaralanma hakkında çelişkide kaldıysanız tahmin yürütmeyin ve ÇEKİNMEDEN 112’yi arayın.
 8. Yanlış bir şey söylemekten ya da rezil olabileceğiniz düşüncesiyle aramamazlık yapmayın. Bir hayat kurtarılacaksa bunun ilk adımı sizin açacağınız telefonla başlayacaktır.
 9. Eğer sizin yanınızda ikinci bir kişi varsa o kişiyi AMBULANSI KARŞILAMAK İÇİN bu belirttiğiniz açık adrese gönderin. Bu sağlık ekibinin hastanıza ulaşmanızı hızlandırır.
 10. Çağrınızı karşılayan 112 operatörü size aksini söylemedikçe telefonunuzu kapatmayın.
 11. Sakın olay yerinden ayrılmayın ve telefonunuzu boş yere meşgul etmeyin. 112 komuta kontrol merkezi sizin telefon numarasını gördüğü gibi size ulaşabileceği ikinci bir telefon numarasını da isteyebilir. Çünkü 112 merkezindeki nöbetçi doktorlar ambulans gelene kadar sizi yönlendirmek ve hasta hakkında diğer bilgileri almak için sizi tekrar arayabilir.
 12. Eğer yaralının bulunduğu ortamda herhangi bir tehlike yoksa ve ilk yardım bilmiyosanız yaralıyı kıpırtdatmayın.

Bize Ulaşın

 • Karaer Mahallesi - Sümbül Sokak - Merkez / GÜMÜŞHANE
 • 0 (456) 213 10 00 / 11 88
 • 0 (456) 213 10 20
 • gumushane@saglik.gov.tr